Роль "Дизайнер"
Ще в XVІІ столітті Я.А.Коменський сформулював принцип наочності: "...усе, що тільки можна, надавати для сприйняття почуттями". Почуттєве сприйняття означає сприйняття досліджуваних об'єктів, їхніх макетів або моделей й їхнє особисте спостереження учнями. А от як визначав принцип наочності К.Д.Ушинський: "Що таке наочне навчання? Це навчання, що будується не на далеких від дійсності уявленнях і словах, а на конкретних образах... Педагог, що бажає що-небудь міцно запам'ятати в юнацькій пам'яті, повинен подбати про те, щоб якнайбільше органів почуттів - вухо, око, голос, почуття мускульних рухів і навіть, якщо можливо, нюх і смак, взяли участь в акті запам'ятовування.
Вивчення матеріалів блоку "Способи візуалізації учбово-методичних матеріалів" допоможе краще використати цей принцип при підготовці електронних навчальних видань. Завдання дизайнера - зберегти не тільки всі переваги друкованого навчального матеріалу, але й, використовуючи можливості комп'ютера, включити в нього відповідний арсенал наочних ілюстрацій. При цьому необхідно враховувати, що можливості комп'ютерних технологій дуже великі, й бажання впакувати в електронний підручник усе, що можна, часто веде до негативних результатів. Якість екранного дизайну залежить від сукупності параметрів, таких, як: лаконічність, аскетизм, академічний стиль, обґрунтованість колірних рішень (у тому числі з погляду медиків, психологів), оптимальність кількості інформації на екрані.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ДИЗАЙНЕРА
-
Вивчіть різноманіття видів наочності і їхню класифікацію по різних ознаках, вимоги до їхнього застосування.
-
Пам’ятайте, що великі обсяги інформації, характерні для навчальних мультимедіа-курсів, стануть доступними тільки при наявності продуманого інтерфейсу й системи навігації.
-
Розробіть інтерфейс для мультимедіа-курсу, підготовленого автором.
-
Оцініть якість розробленого інтерфейсу по наступних параметрах:
-
чіткість подання текстів і графіки;
-
адекватність і відповідність змісту графічних зображень;
-
оптимальність розташування зображення на екрані, тобто дотримання розумного співвідношення між невикористовуваним простором і текстом/графікою;
-
наявність виділень найбільш важливих елементів інформації, наприклад, центруванням або використанням кольору;
-
врахування критеріїв читабельності при виборі шрифтів;
-
однозначність літерних позначень;
-
чіткість контурів графічних зображень.
-
Складіть пазл для дизайнера: